Mavjud turdagi ketma -ket va eksperimental uskunalarning ishlash tajribasini hisobga olgan holda, yangi namunalarni ishlab chiqish yetmishinchi yillarning boshlarida boshlangan. Bir vaqtning o'zida bir nechta transport vositalariga kirishi kerak bo'lgan istiqbolli qidiruv va evakuatsiya majmuasi PEC-490 belgisini oldi. Bu belgidagi raqamlar sovet avtotransport indekslari tizimiga mos kelishini ko'rish oson. "490" raqami shuni ko'rsatdiki, yangi namunalar GVW 8-14 tonnagacha bo'lgan maxsus avtomobillar toifasiga kiradi.
Bosh panjara va qaltis tomonga qarang. Davlat harbiy texnik muzeyining surati / gvtm.ru
Mashina qiyalikka chiqadi. Davlat harbiy texnik muzeyining surati / gvtm.ru
Sovuq mavsumda testlar. Rasm Kolesa.ru
Og'irligi kamayganligi bilan ajralib turadigan yangi komponentlar va yig'ilishlar, o'lchamlarning sezilarli darajada pasayishiga olib kelmasa ham, butun er usti transport vositasining og'irligini sezilarli darajada kamaytirishga imkon berdi. ZIL -49042 ning uzunligi 8, 96 m, kengligi - 2, 6 m, balandligi - 2, 5 m edi. G'ildirak bazasi 2, 1 m yo'l bilan 4,8 m ga yetdi, erdan tozalash - 448 mm. Yangi konstruktiv elementlardan foydalanish tufayli transport vositasining og'irligi 6415 kg ga ko'tarildi. Yuk ko'tarish quvvati - 2 tonna. Hisob -kitoblarga ko'ra, amfibiya avtomagistralda soatiga 75-80 km tezlikka erisha olardi. Suvda bu parametr soatiga 8-9 km ga yetdi.
Suvda amfibiya. Rasm Kolesa.ru
Zavoddagi yangi modelning prototipi harbiy texnikaga o'xshash xaki bilan bo'yalgan. Kokpit eshiklarida "44" dum raqami yozilgan. Shuningdek, "11-43 test" davlat raqamlari ishlatilgan. Ma'lumki, zavod jodugarlari yangi mashina yonidan o'ta olmagan. Xarakterli rang berish va amfibiya qobiliyatlari uchun butun er usti mashinasi "Timsoh" laqabini oldi.